سپنتاگرافی

معرفی ده فونت پرکاربرد فارسی

معرفی ده فونت پرکاربرد فارسی

فونت یکی از المان های اصلی هر متنی است که در آن طرح نوشته شده است. فرقی نمی‌کند که با چه چیزی سر و کار داشته باشیم:‌ پوستر، کارت تبریک و یا جلد کتاب؛ در هر طرحی، متن نقش مهمی در انتقال اطلاعات دارد و به همین خاطر، باید حواسمان به شکل و ظاهر آن باشد. فونت مناسب، موضوع اصلی این مطلب است. در این مطلب قرار است با فونت های معروف و قواعد نوشتاری در طراحی آشنا شویم؛ پس با سپنتاگرافی همراه باشید.

 

فونت چیست؟

در گذشته های دور، زمانی که هنوز خبری از ماشین چاپ و دستگاه های تایپ نبود، نوشته ها همه به صورت دستنویس بودند. پوسترها، اعلامیه ها و چیزهایی از این قبیل، کاملاً دستی طراحی میشدند و خبری از نوشته های یکسان و یک شکل نبود. اما با پیشرفت تکنولوژی، فونت هم به وجود آمد. فونت در اصل مجموعه ای از کاراکترها است. کارکترهایی که در کنار هم قرار میگیرند و متن شما را میسازند. ظاهر و شکل متن شما، به شکل و طراحی این کارکترها بستگی دارد. این روزها فونت های مختلفی را میتوانید پیدا کنید؛ چه به صورت رایگان و چه غیر رایگان. چگونگی انتخاب فونت مناسب، به هدف شما بستگی دارد. برای مثال، وقتی میخواهید یک نامه اداری بنویسید باید بدانید که فونت مورد استفاده در ادارات، فونت B Nazanin و یا فونت B Zar است. یا وقتی که میخواهید در پوستری، حس قدیمی بودن را به مخاطب القا کنید، بهتر است از یک فونت قدیمی مانند فونت روزنامه استفاده کنید. اینکه هر فونتی مناسب چه موقعیت و چه طرحی است را در ادامه بیشتر بررسی میکنیم.

 

فونت های معروف فارسی

1. فونت بی نازنین B Nazanin

میتوان گفت که این فونت، معروف ترین فونت فارسی است. فونت بی نازنین، یکی از آشناترین فونت های فارسی است که در کتاب های درسی، مجلات و روزنامه ها، پایان نامه ها و مقالات و حتی در زیرنویس تلویزیون آن را دیده ایم. این فونت خوانا و آشنا، هنر طراحی به نام حسین عبدالله زاده حقیقی است و اولین بار در سال 1978 طراحی شد. اما تا همین امروز، نسخه های بهبود یافته این فونت در حال انتشار هستند و با یک جست و جوی ساده در اینترنت، میتوانید آن ها را پیدا کنید.

 

2. فونت ایران سنس Iran Sans

نام دیگر این فونت، سن سریف است. پرطرفدارترین فونت فارسی که در طراحی صفحات وب و سایت های مختلف، استفاده و کاربرد فراوانی داشته است. هنوز هم اولین انتخاب هر وب دیزاینری، ایران سنس است. حتی استفاده از فونت های دیگر، نوعی ریسک به حساب می آید چون مخاطبین و کاربران، با این فونت آشنایی بیشتری دارند. سایت ها و اپلیکیشن های مختلفی از ایران سنس استفاده میکنند. برای مثال، فونت پلتفرم هایی مانند آپارات، دیوار و بازار ایران سنس یا سن سریف است. فونت ایران سنس توسط مسلم ابراهیمی طراحی شده است و شش وزن مختلف دارد.

 

3. فونت ایران یکان Iranyekan

این فونت نیز طراحی دیگری از مسلم ابراهیمی است و شباهت ظاهری زیادی با فونت ایران سنس دارد. ایران یکان در هشت وزن مختلف طراحی شده است و درست مانند سن سریف‌، برای طراحی وب بسیار مناسب است. فونت سایت هایی مانند دیجی کالا و دیجی استایل، ایران یکان است. تصویر زیر، نمونه ای از این فونت را نشانتان میدهد:

 

4. فونت کلمه Kalameh

یکی از زیباترین فونت ها، فونت کلمه است. این فونت در زمینه تبلیغات و تایپوگرافی، کاربرد فراوانی دارد و میتواند برای موارد مختلفی استفاده شود. این فونت برای استفاده در شبکه های اجتماعی نیز بسیار مناسب استریال یعنی میتوانید آن را برای گوشی دانلود و نصب کنید و سپس در طراحی استوری های اینستاگرام، از آن استفاده کنید. حالت هندسی خاص این فونت میتواند حس قدرت و بزرگی را به مخاطب القا کند، پس استفاده از آن در طراحی پوستر، جلد کتاب و یا بنر تبلیغاتی باید با فکر و برنامه ریزی باشد. طراح این فونت زیبا و چشمگیر، سید ناصر خادم است که برای این فونت چهار وزن مختلف در نظر گرفته است.

 

5. فونت مانلی Maneli

مانلی یکی از زیباترین فونت های دست نویسی است که میتوانید پیدا کنید. این فونت زیبا و دوست داشتنی، طراحی محمد عموئی است. مانلی امکان ایجاد کشیدگی در حروف را دارد (مثلا میتوانید حرف میم در کلمه مادر را کشیده تر از دیگر حروف بنویسید). این قابلیت،‌ میتواند برای تایپوگرافیست ها بسیار کاربردی باشد. این فونت حس راحتی و انعطاف را به مخاطب انتقال میدهد. در نتیجه بهتر است در طراحی پوسترهای ادبی (مثلا اطلاعیه شب شعر) استفاده شود. تصویر زیر،‌ نمونه ای از فونت مانلی است.

 

6. فونت آوینی Aviny

یک فونت دستنویس دیگر، اما این بار با طراحی قاسم نجاری. فونت آوینی یک فونت فانتزی حساب میشود که در طراحی کاربرد فراوانی دارد. این فونت میتواند در تایپوگرافی ها و تصویرسازی ها مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری از عکس نوشته هایی که هر روز در اینترنت میبینیم، با استفاده از فونت آوینی طراحی شده اند. این فونت زیبا و فانتزی، مثل فونت مانلی حس انعطاف و راحتی را به مخاطب انتقال میدهد؛ با این تفاوت که مقداری حس شیطنت، کنجکاوی و سرزندگی و شور و شوق نیز در ان هست. در نتیجه اگر قصد دارید برای اطلاع رسانی یک جشن یا فستیوال پوستری طراحی کنید، آوینی انتخاب بسیار مناسبی است.

 

7. فونت انجمن

این فونت با 12 وزن مختلف، از شاهکارهای هیربد لطفیان است. فونت انجمن در اصل به سفارش و با حمایت انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران طراحی و ساخته شده است و با داشتن 12 وزن مختلف، میتواند در موقعیت ها و شرایط مختلفی استفاده شود. یکی از کاربردهای آن، تیترهای بولد و بزرگ روی بنرها، پست های اینستاگرامی و پوسترها است؛ تیترهایی که میخواهیم توجه بیشتری جلب کنند و به چشم بیایند. این فونت به نوعی حس خلاقیت و هیجان و در عین حال، بزرگی و ابهت را به مخاطب خود منتقل میکند. پس حواستان به جایی که آن را به کار میبرید باشد.

 

8. فونت دانا Dana

این فونت حرفه ای، طراحی فوق العاده دیگری از مسلم ابراهیمی است که در 10 وزن مختلف ارائه میشود. فونت دانا بر اساس قواعد و اصول هندسی طراحی شده است و بسیار قاعده مند است؛ اما در عین حال اصالت زبان فارسی را در خود حفظ کرده و حس آشنایی را به مخاطب القا میکند. این فونت میتواند برای استوری های اینستاگرام، طراحی وبسایت، طراحی پوستر و به طور کلی برای متن های طولانی استفاده شود. زیرا چشم مخاطب را اذیت نمیکند و برای او آشنا است. نمونه این فونت را در تصویر زیر میتوانید ببینید.

 

9. فونت ایران نستعلیق Irannastaliq

ایران نستعلیق، یک فونت آشنای دیگر برای فارسی زبانان است. این فونت، ظاهر بسیار زیبایی دارد که برای طراحی تایپئگرافی ها و اعلامیه ها بسیار مناسب است. با توجه به حس سنتی و خاص این فونت، میتوانید از آن برای متن هایی با تم مذهبی – سنتی استفاده کنید. نوشته زیر با فونت ایران نستعلیق نوشته شده است؛ به تناسب متن و مفهوم آن با نوع فونت دقت کنید:

 

10. فونت سینما Cinema

این فونت، درست مثل اسمش، یکی از سینمایی ترین فونت هایی است که میتوانید پیدا کنید! یک فونت فانتزی فوق العاده که میتواند برای پوسترها، مخصوصا پوسترهای سینمایی استفاده شود. طراح این فونت زیبا، علی پزشک است. فونت سینما میتواند برای طراحی لوگو در متدهای خاص طراحی، تایپوگرافی و تصویرسازی و همچنین برای نوشتن تیترهای مهم (مثلا نام فیلم روی پوستر و یا نام بازیگران) استفاده شود. تصویر زیر، نمونه ای از این فونت فوق العاده است:

 

جمع بندی

در این مطلب، به معرفی و بررسی ده فونت حرفه ای فارسی پرداختیم. هرکدام این  فونت ها، در طرح ها و موقعیت های مختلف میتوانند استفاده شود و منظور شما را به مخاطب منتقل کنند. انتخاب اینکه کدامیک از این فونت ها باید استفاده شود، به موقعیت و نوع پروژه بستگی دارد. در مطالب بعدی، به بررسی نکات مهم در طراحی متن و انتخاب فونت خواهیم پرداخت. پس با سپنتاگرافی همراه باشید و مطالب آینده را از دست ندهید.

پیشنهاد میکنیم سری به بخش فروشگاه فونت ما بزنید.

خروج از نسخه موبایل