سپنتاگرافی

موکاپ چیست؟ چگونه از طراحی های گرافیکی آماده در محتواهای خود استفاده کنم؟

موکاپ چیست؟

موکاپ چه کاربردهایی دارد؟

طراحان وب و گرافیک برای ارائه فایل پیش نمایش از “Mockup” استفاده میکنند. معنی لغوی موکاپ، ماکت یا یک مدل پیش ساخته میباشد. در واقع یکسری فایل های گرافیکی یا طراحی گرافیکی آماده با پسوند PSD هستند.  به طور خیلی خلاصه، کارفرما در یک پروژه از ما طراحان انتظار یک فایل نهایی عالی دارد که توانایی استفاده و حتی چاپ را در دنیای واقعی داشته باشد. موکاپ به ما این امکان را میدهد که فایل نهایی پروژه را در یک طرح آماده ای قرار دهیم و آن طرح را برای کارفرما ارسال کنیم.

فرض کنیم یک پروژه طراحی لوگو برای شرکتی با خدمات تولید پوشاک به ما رسیده. چقدر عالی میتواند باشد که این طرح پس از طراحی شدن، روی یک لباس قرار گیرد تا کارفرما بداند که این لوگو در نهایت به این شیوه روی لباس قرار خواهد گرفت.علاوه بر موارد ذکر شده، موکاپ ها در زمینه فروش و بازاریابی برای طراحان بسیار کارایی دارند. این عامل دارای تأثیرگذاری بسیار در ذهن مخاطب به هنگام ارائه اولیه طرحتان دارد.

به طور خلاصه این فایل های گرافیکی برای پیش نمایش موارد ذیل کاربرد دارند:

اهمیت موکاپ:

در اکثر موارد، مشتری ذهنیت و دید کافی را نسبت به طرح ندارد. بر اساس گزارشی، حدود 60 درصد طرح هایی که ارائه مناسبی ندارند، رد میشوند. آیا برای آن که مشتری طرح را به طور کامل درک کند باید نمونه فیزیکی ارائه دهیم؟ اگر لوگویی طراحی کردیم حتماً باید آن را چاپ کنیم؟ 

قطعا نه!

حساب کنید همان شرکت تولید پوشاک که در ابتدا مقاله با آن آشنا شدیم چقدر باید هزینه کند تا اتود های طراحی شده مختلف را روی لباس های مختلف چاپ کند تا ببیند کدام طرح مورد پسند است! اینجا موکاپ به کمک ما می آید. این فایل های گرافیکی لایه باز باعث جلب نظر مشتری میشوند.

هر چقدر یک طراحی حرفه ای و کامل باشد تا زمانی که ارائه مناسبی نداشته باشد، نظر مشتری جلب نمیشود. با استفاده از موکاپ میتوان یک نمونه شبیه سازی شده در فضای واقعی را ارائه داد. در واقع به گونه ای است که طرح را در حالت اجرا شده نمایش میدهد. در موکاپ علاوه بر نمایش طرح، حس آن را بعد از اجرا به مشتری میتوان انتقال داد.

با این روش مشتری برای تصور و تصمیم گیری دچار تردید و سردرگمی نمیشود. 

مزایای استفاده از موکاپ:

1- اگر طرح مورد تأیید کارفرما قرار نگرفت، تغییرات را در کوتاه ترین زمان میتوان اعمال کرد.

2- در جلب رضایت مشتری تأثیر بسزایی دارد.

3- تمام جزئیات طرح به مشتری و طراح ارائه میدهد.

4- باعث وفاداری مشتریان به شما میشود،زیرا بین اثر و مشتری رابطه حسی و ملموس برقرار میکنید.

5- چشم اندازی واقعی به عنوان طراح پیدا میکنید و بر جزئیات مسلط میشوید.

6- به عنوان طراح، قبل از شروع کارتان، خروجی کار رقیبانتان را میتوانید در قالب موکاپ ببینید و ایده بگیرید.

آموزش استفاده از موکاپ در فتوشاپ:

اگر میخواهید برای ایجاد موکاپ هزینه نکنید، به یکی از سایتهایی که موکاپ به صورت رایگان ارائه میدهند رجوع کنید. ( لیستی از این سایتها در انتهای همین مقاله ارائه شده است). پس از دانلود، فایل مورد نظر را با پسوند PSD در نرم افزار فتوشاپ باز کنید. بعد از باز شدن فایل در فتوشاپ در قسمت Praperties-layers یکی از لایه ها را که به صورت Smart Object است را انتخاب کنید و بر روی Thumbnail مربع کوچک در گوشه سمت راست کلیک کنید. در این مرحله پنجره جدیدی باز میشود که میتوانید عکس مورد نظرتان را درآن قراردهید. با استفاده از میانبر Ctrl+T تغییرات اندازه و محل عکستان را تنظیم کنید. پس از ذخیره شدن Smart Object این فایل به صورت فیزیکی در کامپیوتر شما ذخیره نخواهد شد و فقط خروجی نهایی شما تغییر خواهد کرد.

 استفاده از موکاپ در ایلاستریتور:

موکاپ هایی به صورت وکتور و طراحی گرافیکی آماده جهت ویرایش برای نرم افزار ایلاستریتور وجود دارند. با استفاده از لینک زیر میتوانید ادیت کردن در ایلاستریتور را در کوتاهترین زمان ممکن یاد بگیرید.

یادگیری ادیت و ویرایش کردن در نرم افزار آدوب ایلاستریتور (یوتیوب)

معرفی سایت برای موکاپ:

Smartmockups.com

Mockuper.net

Mockupword.co

Magicmockups.com

Mockupsjar.com

Screely.com

Placeit.net

Techsini.com

Browserframe.com

Theapplaunchpad.com

freepik.com

جمع بندی:

اگر کار با فتوشاپ و ایلاستریتور برایتان دشوار است و تسلط به این نرم افزار ها را ندارید، میتوانید از موکاپهای آماده یا طراحی گرافیکی آماده که به صورت فایل لایه باز میباشند استفاده کنید. ولی اگر خودتان بخواهید موکاپ تهیه کنید باید در ابتدا عکاسی حرفه ای و با کیفیت داشته باشید. در مرحله ی بعدی از نرم افزار کمک میگیریم. استفاده از موکاپ ها باعث صرفه جویی در زمان میشود. به طور کلی موکاپ از طریق رابط کاربر(UX) منعکس کننده محصول نهایی طراح است.

منابع:

ostovaee.ir

freepik.com

wikipedia.org

خروج از نسخه موبایل